Bimbi
Di Praga

Naša misija je da pomognemo parovima
u potrazi za ostvarenjem njihovih snova.

Češki zákon

Danas, uprkos određenim pozitivnim promenama, koje su se dogodile poslednjih godina u oblasti vantelesne oplodnje, još uvek postoje usluge/tehnike/metode koje nisu u potpunosti dostupne u Srbiji/Hrvatskoj/Bosni, a ponekad nedostaje i iskustvo kojim se neke druge zemlje mogu pohvaliti, uključujući i Češku Republiku.

Da li ste znali da je prvo dete začeto zahvaljujući vantelesnoj oplodnji rođeno u Češkoj 1982. godine, samo dve godine nakon prve rodjene bebe u svetu? Kao jedna od pionirskih zemalja u oblasti ginekologije i vantelesne oplodnje, Češka nudi širok spektar dijagnostičkih i terapijskih metoda, veliki broj iskusnih specijalista u oblasti reproduktivne medicine i embriologije, najsavremenije/ultramoderne tehnologije i, ali ne manje važno i vrlo ljudski pristup. Sve ukupno visokokvalitetne usluge.

Što se tiče češkog zakonodavstva, u Češkoj Republici je vantelesna oplodnja primenjivana u odsustvu posebnih propisa (još od rodjenja prve bebe putem vantelesne oplodnje 1982. godine). Češka Republika se 2006. pridružila Oviedskoj konvenciji sa svojim nacionalnim zakonom - Zakonom 227/2006 o istraživanju matičnih ćelija i srodnim aktivnostima, kao i povezanim izmenama i dopunama zakona.

  • Tretman vantelesne oplodnje dozvoljen je neplodnim heteroseksualnim parovima, uz prethodnu pismenu saglasnost; što se tiče starosne granice, lečenju se mogu se podvrgnuti žene mlađe od 49 godina.
  • Što se tiče oplodnje i transfera broja jajnih ćelija/embriona, zakon precizira da se mogu oploditi i preneti u matericu samo „onoliko jajnih ćelija koliko je potrebno prema sadašnjem nivou medicinskog znanja da bi trudnoća verovatno bila uspešno indukovana“ ; dozvoljeno je zamrzavanje viška embriona.
  • Dozvoljena je preimplantaciona dijagnostika, kako bi se isključio rizik od prenošenja genetskih bolesti ili defekata; selekcija pola je dozvoljena samo kako bi se izbegao prenos ozbiljnih bolesti povezanih sa polom.
  • Donacija polnih ćelija je dozvoljena; starosna granica za donore sperme je između 18 i 40 godina, a za donorke jajnih ćelija između 18 i 35 godina. I donori i donorke moraju da prođu neophodne zdravstvene preglede, uključujući genetska ispitivanja (Cistična fibroza, Kariotip, Spinalna muskularana atrofija, nasledna gluvoća), pa čak i ponovljene testove na zarazne bolesti, krvna slika, hormonalni status, virusologija (seksualno prenosive bolesti), anamneza donorke/donora i njihove porodice. Doniranje polnih ćelija i embriona mora biti besplatno i nije dozvoljena nikakva novčana ili druga naknada, osim nadoknade troškova koji su imali donori; štaviše, donacije moraju biti potupuno anonimne: klinika za vantelesnu oplodnju mora obezbediti anonimnost kako između donora/donorke i para koji prima, tako i između donora/donorke i deteta rođenog donacijom. Na zahtev jednog od partnera pacijenata, pre početka VTO tretmana ili na zahtev zakonskog zastupnika deteta klinika za vantelesnu oplodnju mora da pruži informacije koje mogu imati direktan uticaj na detetovo zdravlje, a posebno se to tiče genetskih informacije.

Naše usluge

  • Prvi kontakt i odgovori na preliminarna pitanja, informacije o klinikama, troškovima, terminima itd.
  • Podrška pre, za vreme i posle VTO tretmana.

Kontakti